MESLEKTAşıNı BıçAKLAYıP öLDüREN TAKSICI: ZARAR VERME NIYETIM YOKTU

Meslektaşını bıçaklayıp öldüren taksici: Zarar verme niyetim yoktu

Kayseride, başka duraklarda çalışan ve müşteri alma meselesi yüzünden daha önce tartıştığı meslektaşı Ali Demireli (32) bıçaklayarak öldürmek suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istemiyle yargılanmasına başlanılan taksi şoförü Reşit Demir (23) savunmasında, "Babama yumruk vurdu. Kürekle de bana vurdu. Günlük işlerde kullandığım bıçağı kendimizi korumak için elime aldım. Zarar verme niyetim yoktu." dedi.

Olay, geçen yıl 23 Haziranda saat 16.00 sıralarında Melikgazi ilçesi Talas Bulvarındaki Kızılay EKM taksi durağı yakınlarında meydana geldi.

MÜŞTERİ KAVGASI

Durakta taksicilik yapan Ali Demirel, başka bir taksi durağında çalışan meslektaşı Reşit Demirin durağının yakınından müşteri aldığını gördü. Ardından Demirel ve Demir arasında bu nedenle tartışma çıktı.

Reşit Demir, bir süre sonra babası M.D. ve amcası M.D. ile yeniden Ali Demirelin taksi durağına geldi. İki taksici arasında bir kez daha yaşanan tartışma kavgaya dönüştü. Çıkan kavgada, Reşit Demir yanında getirdiği bıçakla Ali Demireli yaraladı. Çevredekilerin ihbarıyla olay yerine polis ve sağlık ekipleri sevk edildi.

TUTUKLANDI

Demirel, gelen sağlık ekibinin ilk müdahalesinin ardından Erciyes Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesine kaldırıldı. Demirel, doktorların tüm müdahalesine rağmen kurtarılamadı. Reşit Demir ve babası M.D. ve olaya karıştığı iddia edilen amcası M.D. ise polis ekiplerinin takibi sonucu bir akaryakıt istasyonunda yakalandı. Gözaltına alınan şüphelilerden Reşit Demir, emniyetteki işlemlerinin ardından çıkarıldığı mahkemece tutuklanırken, babası M.D. ve amcası M.D. adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

İDDİANAME DÜZENLENDİ

Kayseri 1inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede sanıklardan Reşit Demir, babası M.D. ve amcası M.D. hakkında, tasarlayarak öldürme suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi. Sanıklar, bugün Kayseri 1inci Ağır Ceza Mahkemesinde ilk kez hakim karşısına çıktı. Davada, ölen Demirelin şikayetçi anne, babası ile kardeşleri de hazır bulundu.

"OLAYIN BURALARA GELECEĞİNİ BİLMİYORDUM"

Sanıklardan Reşit Demir, Talasta kız yurdu karşısında 4 kişinin kendisinin durdurduğunu anlatarak, "Yolcular, otobüsü kaçırdıklarını ve otogara geç kaldıklarını söylediler. Onları alıp ilerlerken, yolun ortasına biri geçip durdurdu. Müşteri zannettim ve araç dolu diyecektim. Sen buradan nasıl yolcu alırsın? Buradan yolcu aldırmam, yolcumu çaldırmam dedi. Yolculara da inin dedi. Onlar da bana lütfen bırakma dediler. Yolculara da meslek odasına şikayet edilirsem konuşur musunuz? diye sordum. Ardından babamla, bu kişinin durağına gittik. Babama yumruk vurdu. Kürekle de bana vurdu. Günlük işlerde kullandığım bıçağı kendimizi korumak için elime aldım. Zarar verme niyetim yoktu. Keşke gitmeseydim. Olayın buralara geleceğini bilmiyordum" ifadelerini kullandı.

"UKOME KARARINA GÖRE YOLCU ALMASI YASAK"

Ölen Ali Demirelin şikayetçi kardeşi İ.D. ise "Kardeşimi 7 bıçak darbesi ile katlettiler. Benim kardeşim mezara sığmadı. Bizim 200 liraya ihtiyacımız yoktu. Ama bizimki ekmek davasıdır. UKOME kararına göre 150 metreden yolcu alınmaması şeklinde bir kural vardır. Kardeşim, Hakkaride şehit olan dayımın ismini taşıyordu. Yıllar önce Hakkaride öldük, bugün de huzurun şehri denilen Kayseride öldük. Şikayetçiyim" diye konuştu.

Mahkeme heyeti, yolcuların da arasında olduğu 4 tanığın dinlendiği davada verdiği ara karar ile sanık Reşit Demirin tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı erteledi.

2023-11-20T17:29:27Z dg43tfdfdgfd